İstanbul’daki Gizli Kalmış Müzeler – II

Daha önceki yazımın bir devamı niteliğinde olan bu yazımda, yine son zamanlarda gezdiğim ve klasik müze anlayışından farklı olduğunu düşündüğüm müzeleri sizlere tanıtmak istiyorum.

5) Türvak Sinema ve Tiyatro Müzesi:

13353405764dfaÇiçek taksi, Yabancı Damat ve İkinci Bahar gibi dizilerin yanı sıra Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi kaliteli dizilerin yapımcısı olan Erler Filmin de sahibi Türker İnanoğlu tarafından 1997 yılında Beykoz’da kurulan bu müze, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın da desteği ile Beyoğlu’ndaki binasına taşınmış. Ülkemizde sinema ve tiyatro üzerine kurulmuş ilk müze olma özelliği taşıyan bu müzeyi pek başarılı bulduğumu söyleyemem, gezmesi zor ve yorucu bir mekan. Ancak, bana kalırsa Türk sinema ve tiyatro tarihine ilgi, eski günlere özlem duyanların ziyareti keyifli gezebileceği bir müze. En çok ilgimi çeken bölüm tiyatro katı oldu. Burada oyun afişleri, el ilanları, perde arkası ve sahne fotoğrafları sergileniyor. Ayrıca kimi unutulmaz oyuncuların balmumu heykelleri de görülmeye değer. Ayrıca Ocak ayının başına kadar sürecek olan  Liv Ullmann & Ingmar Bergman Fotoğraf Sergisi’ndeki çalışmalar, sinema sanatına zerre kadar ilgisi olmayan ben de bile Liv Ullmann’ın filmlerini izleme isteği uyandırdı.

Web sitesi: http://www.turvak.com.tr/
Giriş ücretleri: Tam: 10 TL, Öğrenci: 5 TL

6) Rezan Has Müzesi:

gursel 336İstanbul’un en ilginç yerlerinden birinde, hemen Haliç’in kıyısındaki Kadir Has Üniversitesi’nde bulunan bu müzede en alt katmanda 11. yüzyıldan kalma Bizans sarnıcını, hemen üzerinde 17. yüzyıldan kalan bir Osmanlı hamamının kalıntısı görülebilir. Müzelerin doğru ve uygun bir şekilde aydınlatılması, hem müzenin hem de serginin başarısı için çok önemlidir ve bence aydınlatmanın çok profesyonellerce yapıldığı bu müzeyi gezmek bu sebeple çok daha keyifli oluyor. Müzenin üniversite içerisinde olması da çok hoşuma gitti. Bu sayede öğrenciler göz ucuyla da olsa eserleri görüyorlar. Bu tarz müzelerin ülkemizde pek gelişmemiş olan müze kültür ve anlayışını olumlu yönde değiştireceğine inanıyorum.

Web sitesi: http://www.rhm.org.tr/
Tam Bilet: 3TL
İndirimli Bilet: 1 TL

7) Panorama 1453 Tarih Müzesi:

IMG-20130823-00540Yazıya bu müzeyi koyarken çok tereddüt ettim. Çünkü özellikle hafta sonu aşırı kalabalık, her daim yerli-yabancı insanların ziyaret ettiği bir müze, yani gizli kalmış bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak dünyada yaklaşık 30 tane bulunan panoramik müze türünün ülkemizdeki ilk ve tek örneği. Bence bu kadar tutulmuş olmasında metrobüs ile ulaşımın çok rahat olmasının da etkisi büyük. Topkapı durağında inildiğinde yürüme mesafesinde kalıyor. Müzenin dünyadaki benzerlerinden ayrılan en önemli özelliği yatay ve dikey olarak tam panoramik, yani 360 derece olması. Bileti alıp içeri girdikten sonra merdivenlerle 3-4 kat aşağıya iniliyor. Bu esnada panolarda yazan bilgileri okuyabilirsiniz, ancak son derece özensiz olan bu yazılar Kemal Kara’nın lise tarih kitabından  bile daha sıkıcı idi. Dikkatimi çeken ve anlamlandıramadığım bir  başka konu ise bilet ücretlerinin tam 5, indirimli 3 TL olmasına rağmen yabancı uyruklulara 10 TL olmasıydı. Panoların olduğu kısmı çabucak geçildikten sonra panoramik resmin olduğu bölüme geliniyor ve ilk andan itibaren insan resmin etkisine giriyor. Başlangıç ve bitiş noktası olmayan bir resim belki de birçok ziyaretçinin ilk kez karşılaştığı bir durum. Top sesleri, mermi sesleri insanı atmosferin içine sokuyor iyice. Müzeden çıktıktan sonra savaşın en çetin geçtiği yerlerden biri olan Topkapı’ya bir başka gözle bakacaksınız. İstanbul’un Fethi ile resim sanatını bir araya getiren bu müzeyi gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in yanında, fetih ile ilgili resimler yapan Hasan Rıza’yı da saygıyla anmak lazım.

Web sitesi: http://www.panoramikmuze.com/

Mehmet Ali Özer
İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği