Hakkımızda

Genç Çınar yayın hayatına başlarken…

Her şey düşlerle başlar. Heyecan ve inanç sahibi kimseler ise düşlerini gerçek kılmak adına uykularından uyanırlar. İşte Genç Çınar tamda böyle bir uyanışın meyvesidir. Bir grup üniversiteli gencin haftalık toplantılarından filizlenmiş bir meyve…

Günümüz gençliğinin (yani bizlerin) sesi olmaya namzet ve aynı zamanda geçmişle olan bağları sımsıkı bir Çınar bizimkisi. Olaylara farklı bir gözle bakma kabiliyeti kazandırmayı hedefleyen ama bunu yaparken de marjinallikten kaçınan, ders vermekten ziyade, doğru bilgi vermeyi hedefleyen bir blog Genç Çınar. Cemil Meriç’in söylemiyle hür tefekkürün kalesi olmayı kendisine gaye edinmiş bir blog.

Bu yönüyle her türden görüşe ve inanışa kapısı açık olan ve seviyeli tartışmaların hakikate ulaştıran yol olduğunu düşünenlerin köşesi. Tam iki yıldır süre gelen haftalık sohbetlerimiz neticesinde konuştuklarımızı düşündüklerimizi bütün bir cemiyetle paylaşma gereği duyduk. Bloğumuzda sanat tan siyasete, hukuk tan ekonomiye, ülke tanıtımların dan ünlülerle ve bilim insanlarıyla yapılan röportajlara kadar bir çok konuda düşüncelerimizi siz kıymetli okurlarımızla paylaşacağız.

Biliyoruz ki, herkesin hayatta gelmek istediği bir makam, başarmak istediği bir takım şeyler vardır. Kimimiz iyi bir okuldan mezun olmak, yüksek not ortalaması, güzel bir iş ister, kimimiz güzel bir evlilik kimimiz güzel bir araba ve daha bir sürü şey… İşte bu istekleri tatmin etmek maksadıyla ömrümüzü tüketiriz çoğu kez. Ve kendimize yatırım yapmayı unuturuz çok defa. Bu yüzden ancak mesleğimiz hakkında bilgi sahibi olmakla yetiniriz. Oysa hayat çok yönlü, insanın istekleri ise bitmek bilmez. Her ne kadar bazen unutsak da kimi zaman bizi hayattan soğutan , ah vah dedirten şey; başkaları değil kendimiziz. Kendimizden memnun olmadığımızda başlıyor serzenişlerimiz. Genç Çınar’ı da biz bu düşüncelerle oluşturduk. Hayata karşı hep gülümsemek, bir Çınar gibi güçlü durmak için. Fikirlerimiz var, beklentilerimiz, hayallerimiz, siyasetimiz, sinemamız, tiyatromuz, kitabımız, tarihimiz, ekonomimiz.

Çok yönlü hayattan çok yönlü insanın bir yansıması Genç Çınar…

Keyifli okumalar dileriz.